V nemocniciach pomáhajú aj zdravotníci z Prešovskej univerzity

1793x
28. Marec 2020
V nemocniciach pomáhajú aj zdravotníci z Prešovskej univerzity
Pomáhajú aj zdravotníci
 
Tridsiati študenti z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) vypomáhajú ako dobrovoľníci v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach. Fakulta taktiež disponuje 3D tlačiarňou a pre zdravotníkov bezplatne vyrába PET-G štíty.
 
Iniciatíva vypomáhať nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam vznikla na Fakulte zdravotníckych odborov.
 
„Uvažovali sme ako študentky a študenti končiacich ročníkov dokážu zavŕšiť absolvovanie klinickej praxe pred konaním štátnych skúšok. V tejto súvislosti sme sa rozhodli navrhnúť nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam výpomoc našich študentov ako dobrovoľníkov v súčasnej epidemiologickej situácii. Oslovili sme preto Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove a ďalšie zazmluvnené nemocnice v regióne, v ktorých naša fakulta realizuje praktickú výučbu a študenti vykonávajú klinickú prax,“ priblížila doc. Štefánia Andraščíková, dekanka FZO.
 
Fakulta následne hromadnou univerzitnou mailovou poštou zaslala všetkým študentom výzvu na dobrovoľnícku pomoc a podporu jednotlivým zdravotníckym zariadeniam.
 
„Na našu výzvu zareagovali študenti veľmi promptne. Z nemocníc v Prešove, Starej Ľubovni, Bardejove a Michalovciach sme obratom dostali informáciu o prihlásení sa dobrovoľníkov z radov našich študentov,“ doplnila dekanka.
 
Ide o 19 študentov z odboru ošetrovateľstvo, tri pôrodné asistentky, dvoch študentov fyzioterapie, štyroch záchranárov a dve dentálne hygieničky. Títo študenti sú zatiaľ nasadení v prvej línii a rozpísaní do služieb na vstupných filtroch do nemocníc, kde prichádzajúcim pacientom merajú teplotu, získavajú nevyhnutné informácie z ich anamnézy, zisťujú dôvod návštevy nemocnice a edukujú ich o ďalších postupoch a opatreniach.
 
Fakultnou iniciatívou sa zároveň inšpirovala aj sieť súkromných nemocníc, ktorá v týchto dňoch spustila výzvu na vytváranie tímov dobrovoľníkov z radov študentov lekárskych fakúlt, fakúlt ošetrovateľstva a ďalších zdravotníckych odborností. Tí sa môžu pripojiť k tímu lekárov, sestier a ostatných zdravotných pracovníkom v týchto náročných časoch (https://www.procare.sk/dobrovolnici/?utm_source=newsletter&utm_medium=nl-20200325_text&utm_campaign=dobrovolnici).
 
Spolupráca s Národnou transfúznou stanicou
 
Všetci študenti FZO zapojení do pomoci ako dobrovoľníci v zdravotníckych zariadeniach budú mať započítanú alikvotnú časť klinickej praxe.
 
„Chcem podotknúť, že študenti hneď pripomenuli, že to nerobia kvôli uznanej praxi, ale preto, že chcú úprimne pomôcť,“ ocenila Andraščíková, ktorá zároveň dodala, že fakultu kontaktovala aj Národná transfúzna stanica. „Ak by boli potrebné odbery krvi, nebudeme váhať osloviť zamestnancov fakulty, pedagógov a študentov a mobilizovať ich k tejto aktivite,“ poznamenala dekanka, ktorá zároveň ubezpečuje, že všetci z FZO, síce nepriamo - z druhej línie, sú pripravení v zálohe na akúkoľvek pomoc a podporu zdravotníkom, pacientom, občanom a všetkým, ktorí to budú potrebovať.
 
Bezplatné PET-G štíty pre zdravotníkov
 
Vzhľadom na to, že Katedra medicínsko-technických odborov FZO disponuje aj 3D tlačiarňou, rozhodla sa v spolupráci so súkromnou firmou Cofin tlačiť transparentné PET-G štíty na ochranu tváre pre zdravotníkov. Celú realizáciu má na starosti vedúci katedry dr. Marek Chmelík, ktorý uviedol, že do nemocníc a zdravotníckym záchranárom v Prešovskom kraji bolo doposiaľ dodaných prvých 60 kusov.
 
 
Internát ako núdzová nemocnica či karanténne zariadenie
 
Jednou z ďalších foriem pomoci Prešovskej univerzity súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou je aj poskytnutie Študentského domova na Nám. Mládeže č. 2, ktorý v prípade nevyhnutnosti môže poslúžiť Prešovskému samosprávnemu kraju ako tzv. núdzová / krízová nemocnica s kapacitou 160 lôžok.
 
Internát doposiaľ využilo päť členov posádky Záchrannej služby Košice, ktorí tam boli umiestnení v rámci karantény.
(20:05, A. Polačková, unipo.sk)
 
 
Diskusia
Pridať komentár