Súkromné gymnázium v Bardejove je najlepšie na Slovensku

1048x
19. Jún 2019
Súkromné gymnázium v Bardejove je najlepšie na Slovensku
Študenti Súkromného gymnázia 
 
Po vynikajúco zvládnutom regionálnom kole v apríli 2019 si Súkromné gymnázium v Bardejove zaistilo postup na celoštátne kolo prestížnej súťaže Mladý Európan 2019. Celonárodné kolo už 14. ročníka tejto súťaže sa konalo 12.-13. júna v metropole východu – v Košiciach a zúčastnilo sa ho 13 najlepších trojčlenných tímov z celého Slovenska.
 
Svoju školu a mesto Bardejov reprezentoval tím z bardejovského Súkromného gymnázia v zložení Bianka Terjéková, Jakub Boruv a Michal Ladomerský.
 
Zmyslom súťaže je priblížiť mladým ľuďom Európsku úniu s rôznymi zákutiami jej členských štátov, pretože aj keď sme jej súčasťou, niekedy sa nám zdá veľmi vzdialená. Súťaž bola celkovo delená do troch kôl.
 
Vedomostná časť sa dotýkala množstva oblastí, napr. histórie, geografie, osobností i umenia.
 
Za aký prínos si človek zaslúži Sacharovovu cenu?
V ktorom štáte sa uskutočnila Klinčeková revolúcia?
Akým športom sa venuje Ester Ledecká?
 
Úspešní riešitelia 
 
Niekoľko otázok, na ktoré by mal vedieť odpovedať azda každý Európan, no keďže vyššie spomenutá súťaž nie je iba o vedomostiach, ale aj o tímovom duchu, všetci gymnazisti mali pripravenú krátku prezentáciu jednej z predsedajúcich krajín Rady Európskej únie v roku 2019 – o Rumunsku alebo Fínsku.
 
O forme práce a jej prezentovaní sa mohli rozhodovať samotné súťažné družstvá, a tak mladí Bardejovčania povolili uzdu svojej fantázie a vypracovali dvojmetrový poster s rôznymi zaujímavosťami Rumunska.
 
Hodnotila sa najmä tímová spolupráca pri prezentovaní a nápady, akým spôsobom dokáže tím danú krajinu predstaviť. Po úspešnom zvládnutí všetkých troch kôl súťaže nasledovalo vyhodnotenie, pričom ocenenia odovzdal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, pán Ladislav Miko. Minulý rok sa tím Súkromného gymnázia v Bardejove vďaka úspešnému počínaniu na Olympiáde o Európskej únii dostal až do Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
 
Tentokrát sa vďaka prvému miestu môže tešiť, okrem vecných cien a oceneniu dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, aj z hlavnej výhry v podobe Informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli. Celá súťaž sa odohrala na pôde UPJŠ v Košiciach, pričom v prvý deň súťaže si všetci zúčastnení spolu so svojimi pedagógmi mohli prezrieť fakulty tejto univerzity, kde bol pre nich pripravený bohatý program.
 
Vďaka pani učiteľke biológie z Bardejova, Andrey Štafurikovej, ktorá sa taktiež venuje výskumu na tejto univerzite, si náš tím mohol po skončení súťaže pozrieť v laboratóriach omnoho viac ako ostatní. Obrovský úspech na súťaži by nebol možný bez systematickej prípravy a najmä tímovej súhre nášho súťažného družstva.
 
Zároveň vďaka patrí aj celému pedagogickému kolektívu Súkromného gymnázia v Bardejove za komplexný rozvoj vedomostí svojich žiakov.
(20:04, B. Terjéková, študentka III. A, SGBJ)
 
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
30273
09:00 19.10.2019
Štefan Pillár: Digitálna ...
30534
09:00 19.10.2019
Hráme spolu v manželstve ...
30273
09:00 20.10.2019
Štefan Pillár: Digitálna ...
30207
19:00 20.10.2019
Jozef Holly Band & Strin ...
30534
09:00 21.10.2019
Hráme spolu v manželstve ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.